کاربرد بلاک چین در صنعت مواد غذایی چیست ؟

سال ۲۰۱۸ شاهد افزایش تعداد تولیدکنندگان و خرده‌فروشانی بوده‌ایم که از بلاک چین‌ها برای بهبود کار خود استفاده می‌کنند. در چندین ماه گذشته، برای فرایندهای زیادی، از کنترل کیفیت غذا تا تسهیل معاملات بین‌المللی غلات، از فناوری بلاک چین استفاده شده است. درحالی که بسیاری از نمونه‌های اولیه‌ی کاربردی این فناوری به‌طور آزمایشی در حال فعالیت هستند، تعداد رو به رشدی به صورت دائمی پیاده‌سازی شده‌اند.

حال آن که به نظر می‌رسد بلاک چین‌ها به جنبه‌ی مهمی از صنعت غذا تبدیل شده‌اند، اما با این حال بهترین راه‌حل برای همه‌ی مشکلات این صنعت نیستند. با اینکه بسیاری از بلاک‌ چین‌ها سوابق داده غیرقابل تغییر و قابل اعتمادی از توزیع برخی غذاها را ثبت می‌کنند، اما به این معنی نیست که ما دیگر نیاز به اعتماد به افرادی که اولین بار این غذاها را روی بلاک چین‌ها ثبت کردند، نداریم. به‌طور مشابه، با اینکه شرکت‌های چندملیتی مانند کرفور (Carrefour) از راه‌حل‌های ارائه‌شده توسط شرکت IBM استفاده می‌کنند، به معنای واقعی از بلاک چین‌ها بهره نمی‌برند.
__________________________________________________________________________________________

رهگیری و شفافیت
در اکثر موارد، صنایع از فناوری بلاک چین برای رهگیری اهداف خود استفاده می‌کنند. درنتیجه، مشتریان می‌توانند از صحت اقلام اطمینان حاصل کنند. اخیراً، اوشان (Auchan)، شرکت چندملیتی مستقر در فرانسه، اذعان داشت که سیستم رهگیری غذای مبتنی بر بلاک چین را در شعبه‌های خود در کشورهای فرانسه، ایتالیا، سنگال و پرتغال اجرا خواهد کرد. این اعلامیه پس از دوره‌ی آزمایشی موفق ۱۸ ماهه‌ی شعبه‌ی ویتنام اعلام شد. در این دوره، از سیستم رهگیری در ارتباط با ۶۰۰۰ شرکت استفاده شد.

سیستم اوشان اطلاعات اقلام را در هر مرحله از توزیع، ثبت می‌کند. به‌طور مثال، زمانی که هویج ارگانیک از زمین برداشت می‌شود و برای انتقال به مزرعه آماده می‌شود، روی بلاک چین TE-FOOD ذخیره می‌شود و هنگامی‌که به کارخانه‌ی توزیع‌کننده منتقل می‌شود، به‌سرعت می‌توان آن را با اطلاعات غیرقابل تغییر ثبت‌شده در بلاک چین مقایسه کرد.

مدیر دفتر مطبوعات اوشان، فرانسوا کتلیفاد، به کوین تلگراف گفت که این فناوری بلاک چین، سبب می‌شود ثبت‌کنندگان اطلاعات زنجیره‌ی محصولات این شرکت، هنگام واردکردن داده‌ها بیشتر توجه کنند.

این موضوع در بخش‌هایی که داده منبع باارزشی به‌حساب می‌آید نکته‌ی کلیدی خواهد بود. به‌عنوان یک خرده‌فروش، نمی‌توانیم از یک سازنده یا تأمین‌کننده بخواهیم بدون آن‌که جبران کنیم، به ما اطلاعات بدهد.

او همچنین توضیح داد: از آنجاکه بلاک چین TE-FOOD برای اجرا به سوپرمارکت‌ها نیاز دارد (به‌عنوان‌مثال هر زمان که تأمین‌کنندگان بخواهند اطلاعات زنجیره‌ی تأمین مربوطه را ارائه دهند، این سوپرمارکت‌ها باید توکن‎‌ها را انتقال دهند)، می‌توان گفت که فناوری‌های مبتنی بر بلاک چین این مشکل بزرگ را برطرف ساخته اند. این موضوع به تأمین‌کنندگان این انگیزه را می‌دهد که نه‌تنها چنین اطلاعاتی تولید کنند بلکه صادق نیز بمانند، زیرا در غیر این صورت اضافه‌حقوق نخواهند گرفت.

کتلیفاد اظهار داشت نکته‌ی دیگر دوری کردن از فساد اطلاعاتی است که ممکن است در رسوایی غذایی (شفافیت + امنیت) با آن مواجه شویم. در نهایت، اگر مشتری اطلاعات قابل رهگیری را درخواست کند، با چنین فناوری می‌توان این اطلاعات را در به‌جای چند روز، در چند ثانیه برای او فراهم کرد.

چنین اعتباری مهم تلقی می‌شود، زیرا طبق گزارشات اخیر، مصرف‌کنندگان نسبت به صنعت غذا بدگمان شده‌اند و به تولیدکنندگان و توزیع‌کنندگان بااخلاق‌تر روی آورده‌اند. طبق تحقیقی که ماه سپتامبر موسسه‌ی بازاریابی غذا در ویرجینیا انجام داد، مشخص شد که ۷۵ درصد از خریداران بیشتر برندی را که اطلاعات جزئی‌تر و بیشتری نسبت به برچسب فیزیکی از محصول ارائه می‌دهد، انتخاب می‌کنند. دفترکل‌های توزیع‌شده منبع اصلی چنین اطلاعاتی هستند و به‌ مرور زمان ازآنجاکه نگرانی‌ها در مورد منابع مواد غذایی بیشتر شده است، شرکت‌های بیشتری به دنبال پذیرش سیستم‌های رهگیری مبتنی بر بلاک چین هستند.

در ماه نوامبر، شرکت چندملیتی خرده‌فروش کرفور اعلام کرد از بلاک چین رهگیری موادغذایی IBM برای رهگیری مرغ‌های پرورش یافته در فضای آزاد در اسپانیا استفاده خواهد کرد. در سوییس نیز، گوستاو گریگ AG چنین اظهار داشت که از بلاک چین اتریوم برای رهگیری تن ماهی بهره خواهد برد. در همان ماه، دولت کره جنوبی گفت قصد دارد از ماه ژانویه شروع به ردیابی گوشت گاو با این فناوری کند، در حالی که سوییت گیرین، فروشگاه سبزیجات زنجیره ای امریکایی ۲۰۰ میلیون دلار سرمایه به منظور توسعه ی سیستم رهگیری مبتنی بر بلاک چین برای مواد غذایی خود جمع‌آوری کرد.

تمامی این اطلاعیه‌ها در مدت یک ماه منتشر شدند و نشان‌دهنده‌ی تمایل روزافزون به استفاده از این بلاک چین ها برای دست‌یابی به شفافیت در توزیع مواد غذایی است. پیش از ماه نوامبر، سازمان‌های دیگری مانند کشاورزان محصولات لبنی امریکا، آلبرت هجین، بزرگ‌ترین فروشگاه زنجیره‌ای در هلند، دولت استرالیا، آژانس استانداردهای غذایی بریتانیا، وال مارت و بزرگ‌ترین خرده‌فروشی چینی JD.com برای سال پیش رو، طرح استفاده از سیستم رهگیری مبتنی بر بلاک چین را بنا نهادند.

تعداد بسیار زیادی از سازمان‌ها به دنبال اثبات ادعای خود مبنی بر نظارت دقیق بر منابع محصولات خود هستند. به‌عبارت‌دیگر، این روزها بحث مواد غذایی بیش‌از پیش به موضوعی اخلاقی و روحی تبدیل شده است و به همین دلیل است که استفاده از بلاک چین ها برای اطمینان از برگشت‌ناپذیری و شفافیت در این حوزه بیشتر مورد توجه قرارگرفته‌ است.

این موضوع دلیل استفاده‌ی سازمان‌های عمومی غیردولتی از بلاک چین را مشخص می‌کند. سازمان بین‌المللی امدادرسانی آکسفام در ماه نوامبر اعلام کرد ازآنجاکه اغلب، کشاورزان کشور کامبوج اطلاعاتی از محصول برنج برای چانه زدن در دست نداشتند، بلاک چین رهگیری برنج را در این کشور راه‌اندازی کرد.
__________________________________________________________________________________________

تجارت و صداقت
در حوزه‌ی رهگیری غذا، بلاک چین و کریپتو بسیار موردتوجه مشاغل و البته مصرف‌کنندگان قرار گرفته‌اند. درحالی‌که رهگیری محصولات به‌طورقطع اصلی‌ترین حوزه‌ی فعالیت فناوری بلاک چین خواهد بود و در ۵.۶ تریلیون صنعت مواد غذایی و آشامیدنی به کار خواهد رفت، به نظر می‌رسد در حوزه‌های دیگر نقش کمرنگ‌تری ایفا می‌کند.

اکتبر امسال، ۴ تولیدکننده‌ی بزرگ‌ محصولات کشاورزی شامل شرکت‌های آرچر دانیلز میدلند، بانج، کارگیل و لوئی دریفوس برای خودکارسازی روند معامله‌ی غلات با استفاده از فناوری بلاک چین، تصمیم به همکاری گرفتند. طبق گزارش منتشرشده در مطبوعات، حذف معایب شیوه‌های قدیمی منجر به کاهش زمان پردازش مدارک و انتظار و همچنین افزایش شفافیت انعقاد قرارداد بین طرفین می‌شود.
__________________________________________________________________________________________

کاملا بدون نیاز به اعتماد
اگرچه امروزه تقاضای زیادی از سوی توزیع‌کنندگان و تولیدکنندگان مواد غذایی برای استفاده از بلاک چین در رهگیری فراورده‌های غذایی وجود دارد، اما این بدین معنا نیست که بلاک چین می‌تواند راه‌حل کاملا بی‌نقصی ارائه دهد. به‌عنوان‌مثال، نمی‌تواند به‌طور قطعی اعلام کند یک مرغ ارگانیک واقعاً ارگانیک است و درنتیجه، نمی‌تواند برای عرضه‌ی مواد غذایی شبکه‌ای کاملاً بدون نیاز به اعتماد طراحی کند.

در ثبت سوابق اولیه ممکن است اشتباه پیش بیاید. تنها راه جلوگیری از ثبت اشتباه یک انبه‌ی تازه یا یک مرغ معمولی به‌جای مرغ ارگانیک توسط افراد این است که در کنار دفتر کل توزیع شده، از یک سیستم اطمینان دهنده و یا مکانیزمی دیگر استفاده کنیم. شرکت‌های بزرگی مانند کارفور، اوشان و وال مارت چنین سیستم‌هایی در اختیار دارند و با کشاورزان و تأمین‌کنندگان مطرحی به فعالیت پرداخته و روابط دوجانبه‌ای ایجاد کرده‌اند.

همچنین حتی اگر بلاک چین نتواند صحت اطلاعات واردشده را تضمین کند، می‌تواند تمام و کمال از اشتباهات نابهنگام پیشگیری کند. به‌طور مثال از ثبت اشتباهی مواد غیر ارگانیک به عنوان ارگانیک جلوگیری می‌کند. اتحادیه‌ی کشاورزان ملی انگلستان در طی تحقیقی به این نتیجه دست یافتند که تقلب در مواد غذایی حدود ۱۲ میلیارد پوند در سال به انگلستان ضرر وارد می‌کند.

تقلب در مواد غذایی به معنی جایگزینی، اضافه کردن، دست‌کاری یا ارائه‌ی اطلاعات غلط در مورد غذا، ترکیبات یا بسته‌بندی در بعضی از مراحل توزیع محصول به‌صورت عمدی است. همچنین می‌تواند به معنی ارائه‌ی اطلاعات غلط یا گمراه‌کننده در مورد محصول به‌منظور کسب سود بیشتر باشد.

در این گزارش آمده است که تقلب در مواد غذایی عموماً پس از ثبت اولیه‌ی محصول اتفاق می‌افتد. بنابراین، خاصیت شفافیت و غیرقابل تغییر بودن بلاک چین حتی اگر راه‌حل معجزه‌آسایی نباشند، می‌توانند به کاهش این هزینه‌های گزاف کمک شایانی کند.

دیدگاه بگذارید

13 − ده =