24 آذر

نرم افزار اصلی اتریوم به منظور آمادگی برای هاردفورک به‌روزرسانی شد

در راستای روند پیشرفت هاردفورک یا همان به‌روزرسانی بزرگ اتریوم تحت عنوان قسطنطنیه (کنستانتینوپول – Constantinople)، کلاینت اصلی اتریوم در تاریخ ۱۱ دسامبر کد جدیدی را شامل زمان فعال‌سازی این هاردفورک، در گیت هاب رسمی خود منتشر کرد.

در این پست آمده است که ورژن ۱.۸.۲۰ گت (Geth) یا همان Go Ethereum، یک نسخه‌ی ویژه است که هاردفورک قسطنطنیه (کنستانتینوپول – Constantinople) را روی شبکه‌ی اصلی اتریوم در بلاک ۷,۰۸۰,۰۰۰ فعال می‌‌کند. گت یکی از سه پیاده‌سازی اصلی پروتکل اتریوم است. این نسخه، همچنین، آخرین نسخه‌ی برنامه‌ریزی‌شده‌ی ما از نسل ۱.۸ است. بدین معنا که نسخه‌ی ۱.۹.۰ گت را با نسخه‌های قبلی سازگار خواهیم کرد.

در تاریخ جمعه، ۷ دسامبر، توسعه‌دهندگان اصلی اتریوم روی هاردفورک قسطنطنیه در بلاک ۷,۰۸۰,۰۰۰ که مدت‌ها انتظارش را می‌کشیدند، توافق کردند. این هارد فورک ، شامل پنج پروپوزال جداگانه (EIP) برای آماده‌سازی انتقال شبکه از الگوریتم اجماع اثبات کار (POW) به الگوریتم کم مصرف انرژی، اثبات سهام (POS) است.

اثبات سهام، بلاک چین اتریوم را با استفاده از ارتقاهای جدید، به‌طور اساسی تغییر می‌دهد، که درنتیجه باعث می‌شود این بلاک چین سازگار با نسخه‌های قبل (backward compatibility) نباشد. این بدان معناست که نودها به‌روزرسانی را باید به‌طور هم‌زمان با کل سیستم انجام دهند یا به‌عنوان یک موجودیت بلاک چین جدا، به فعالیت خود ادامه دهند.

روز جمعه، به دلیل توافق اجماعی که در طول تست ارتقا روی شبکه‌ی تست Ropsten در ماه اکتبر صورت گرفت، تصمیم بر آن شد که اجرای هاردفورک به اواخر ژانویه‌ی ۲۰۱۹ موکول شود.

چندی پیش، ویتالیک بوترین، بنیان‌گذار اتریوم اعلام کرد که بلاک چین‌های آینده با شاردینگ مبتنی بر اثبات سهام، ۱,۰۰۰ برابر کارآمدتر خواهند بود. بوترین اذعان داشت ازآنجاکه مقیاس‌پذیری پیشرفت می‌کند (کارمزدها را کاهش می‌دهد) و تجربه‌ی کاربری بهتر می‌شود، برنامه‌های غیرمالی به بزرگ‌ترین بخش این مسئله تبدیل خواهند شد. وی همچنین اشاره کرد که بلاک چین‌ها کارمزد‌های محاسباتی را کاهش نمی‌دهند، بلکه تمایل دارند کارمزدهای محاسباتی را افزایش و کارمزدهای اجتماعی را کاهش دهند.

دیدگاه بگذارید

سه × پنج =