24 مهر

همانطور که در مقالات قبلی به آن اشاره کردیم؛ صنعت استخراج یا ماینینگ بخش جداناپذیر دنیای کریپتو کارنسی است و با وجود نقد های زیادی که به این حوزه شده است؛ همچنان افراد زیادی را به خود جلب میکند و مشتاقان این صنعت در سرتاسر دنیا سوالات زیادی در ارتباط با نحوه ورود به این بازار و بهترین زمان برای شروع دارند.

قبل از جواب به این سوال مروری کوتاه بر استخراج، الگوریتم های آن و انواع آن داشته باشیم:

استخراج امروزه به دوبخش کاملا مجزای استخراج با کارت های گرافیک (GPU) و استخراج توسط اسیک ها (ASIC) دسته بندی میشود. به طور کلی هر دو نوع روش برای دستیابی به یک اجماع در حالت غیرمتمرکز انجام میشود که نام این الگوریتم، گواه اثبات کار یا PoW نام دارد. از معروف ترین الگوریتم های PoW برای استخراج با GPU میتوان از Ethash و Zhash نام برد و الگوریتم های مطرح برای اسیک ها؛ SHA-256 و Scrypt.

برای اطلاعات بیشتر در زمینه ماینینگ به اینجا مراجعه کنید

اما برگردیم به سوال خودمان: چه زمانی بهترین زمان برای ورود به حوزه ماینینگ است؟
نمودار قیمت

قیمت ارزهای دیجیتال معمولا دارای یک سیکل تکراری هستند و نوسانات قیمت معمولا روی یک نمودار سینوسی حرکت میکند. حتما اصطلاح قله قیمت را شنیده اید؛ نقطه ای که یک کریپتو به بالاترین قیمت خود میرسد و بعد از آن دچار افت قیمت می شود؛ اصطلاحا قله قیمت نامیده می شود.

برای ورود به بازار ماینینگ باید قدم های زیر را طی کنید
طبق چارت نشان داده شده در بالا که توسط تیم Horizen گردآوری شده است:

۱. در پایین ترین نقطه قیمت: بهترین زمان برای خرید کریپتو (هر ارزی که آن را بررسی کردید و قصد سرمایه گذاری دارید)

۲. کمی افزایش قیمت: همچنان فرصت خرید کردن وجود دارد

۳. نزدیک شدن به قله: زمان نسبتا خوبی برای فروش

۴. قله : اگر کریپتوی خود را روی این نقطه فروختید؛ فرد خوش شانس و اگر در این نقطه خرید کردید؛ بسیار بدشانس هستید

۵. افت قیمت بعد از قله: همچنان زمان مناسب برای فروش وجود دارد. در این مرحله شروع به برنامه ریزی و انتخاب دستگاه مورد نظر برای خرید کنید.

۶. افت بیشتر قیمت و نزدیک شدن به کف قیمت: حالا زمان خرید دستگاه ماینینگ رسیده است. اگر این چرخه را به درستی طی کرده باشید؛ بهترین زمان برای خرید تجهیزات و دستگاه ماینینگ فرا رسیده است. شما در این مرحله هم سود لازم را کسب کرده اید؛ هم به دلیل ریزش بازار و پایین آمدن سختی شبکه، دستگاه مورد نظر خودتان را با قیمت مناسب تری خریده اید.

در این حرکت سینوسی قیمت؛ افراد زیادی وجود دارند که در هر نقطه رفتار برعکسی بروز داده اند. این دسته همان افرادی هستند که احتمالا با سود کمتر یا حتی ضرر در حال ماینینگ هستند.

نکته مهم
اگر در این سیکل یکی از مراحل را از دست دادید؛ عجله نکنید و اصرار نداشته باشید حتما در همین سیکل و موج قیمت به ثمره کار خود برسید. صبور باشید منتظر موج بعدی قیمت باشید تا بتوانید در بهترین حالت ممکن وارد بازار شوید. در موارد بالا نقطه ۶ در حقیقت رسیدن به نقطه ۱ است و این مسیر دوباره قابل طی شدن است.

دیدگاه بگذارید

پانزده + 1 =