08 بهمن

گزارش جدید «دویچه بانک» نشان می‌دهد که ممکن است در چند سال آینده شاهد پذیرش گسترده ارزهای دیجیتال باشیم.

به گزارش کوین دسک، در این گزارش که روز دوشنبه، ۲۷ ژانویه (۷ بهمن) منتشر شد، ضمن اشاره به عمر ده ساله ارزهای دیجیتال، آمده است که این ارزها پتانسیل ایجاد تغییرات اساسی در نظام بانکداری، بانک‌های مرکزی، سیستم‌های پرداخت و توازن قدرت اقتصادی را دارند.

این گزارش با یادآوری این نکته که یوآن دیجیتالیِ چین و ارز دیجیتال فیس بوک ، لیبرا، در سال جاری میلادی راه‌اندازی خواهند شد، اشاره کرده است که این موضوع می‌تواند ارزهای دیجیتال را در دسترس ۱.۵ میلیارد شهروند چینی و ۲.۵ میلیارد کاربر فیس‌بوک قرار دهد که این دو عدد در مجموع از نصف جمعیت کل جهان بیشتر است. در این گزارش می‌خوانیم:

باور داریم طی دو سال آینده یک ارز دیجیتال می‌تواند مورد توجه عموم مردم قرار گیرد.

طبق این گزارش، با توجه به نرخ پذیرش فعلی ارزهای دیجیتال، می‌توان گفت این ارزها به موازات سال‌های اولیه پیدایش اینترنت حرکت می‌کنند. در صورت ادامه این روند، تعداد کیف پول‌های بلاک چین از ۵۰ میلیون عدد در سال ۲۰۲۰ به ۲۰۰ میلیون در سال ۲۰۳۰ خواهد رسید.

این سومین شماره از سری گزارش‌های دویچه بانک در مورد پرداخت‌ها در آینده است. در شماره اول این گزارش‌ها نوشته شده بود که ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین برای اینکه به عنوان یک دارایی برای ذخیره ارزش یا روشی برای پرداخت استفاده شوند، بیش از حد پرنوسان هستند. در شماره دوم اشاره شده بود که مزایای ذاتی پول نقد ممکن است باعث شود استفاده از این پول‌ها در دهه‌های آینده به افراد تحمیل شود.

بسیاری از این نتایج در مقاله سوم نیز منعکس شده است. محققین همچنین تاکید کرده‌اند ارزهای دیجیتال می‌توانند با ترکیبِ ویژگی راحت بودن پرداخت بوسیله پول‌های الکترونیکی، و ویژگی حریم خصوصی پول‌های نقد از مزایای هر دو سیستم استفاده کنند. ارزهای دیجیتال بانک‌های مرکزی نیز راه‌حل‌های جدیدی را برای مقابله با مشکلات سیستماتیک اقتصاد جهانی ارائه می‌دهند.

در این گزارش دویچه بانک آمده است:

اگر ارز دیجیتال بانک‌‌های مرکزی به طور کامل گسترش یابند، این بانک‌ها می‌توانند حساب‌های سپرده با بهره را در اختیار تمام شهروندان قرار دهند. این [اقدام] می‌تواند بسیاری از مشکلات مربوط به کسری بودجه را که محصول سیستم بانک‌داری فعلی است از بین ببرد. به این ترتیب بانک‌های تجاری در برابر معاملات بانکی آسیب‌پذیر نخواهند بود و دولت‌ها مجبور نخواهند بود مانند بحران سال ۲۰۰۸، موسسات بزرگ را به حال خود راها کنند.

دویچه بانک در بخشی از تحقیقات خود از ۳,۶۰۰ مشتری بانکی نظرسنجی کرده است. اگرچه این نظرسنجی محدود به درصد کمی از جمعیت است، اما در این گزارش «تضاد شدیدی» در نگرش بین پاسخ‌دهندگان مسن و جوان‌تر وجود دارد.

گزارش حاکی از این است در حالی‌که بخش اعظمی از نسل قبلی هرگز روی ارزهای دیجیتال سرمایه‌گذاری نکرده‌اند و حتی نمی‌دانند این ارزها چگونه کار می‌کنند، اما اکثریت نسل جدید (متولدین سال‌های ۱۹۸۱ تا ۱۹۹۶) قبلاً سابقه خرید و فروش ارزهای دیجیتال را داشته‌اند و معتقدند که این ارزها برای کل اقتصاد مفید خواهند بود.

دویچه بانک با اشاره به این نکته که فرصت‌هایی که فناوری بلاک چین در سال ۲۰۱۷ در اختیار کسب و کارها قرار داد بی‌نظیر بود، پیش‌بینی کرد که تا سال ۲۰۲۷ ده درصد از تولید ناخالص جهانی با استفاده از این فناوری ردیابی و قانون‌گذاری خواهد شد.

این بانک در سپتامبر ۲۰۱۹ (شهریور ۱۳۹۸) به یک طرح پرداخت مبتنی بر بلاک چین به نام شبکه اطلاعات بین بانکی (IIN) پیوست. در این طرح از ارز دیجیتال باثبات «جی‌پی‌ام کوین» (JPMCoin) استفاده شده است، این کوین توسط جی پی مورگان (JPMorgan) که یک شرکت چندملیتی فعال در حوزه بانک‌داری و سرمایه‌گذاری است، راه‌اندازی شده است.

دیدگاه بگذارید

سه − 1 =