17 خرداد

آدام ‌بک، پیشگام حوزه ارزهای دیجیتال، معتقد است وضعیت فعلی اقتصادی می‌تواند بیت کوین را به ۳۰۰,۰۰۰ دلار برساند، حتی اگر شرکت‌های بزرگی همچون گلدمن ساکس وارد بازی نشوند.

به گزارش کوین تلگراف، آدام‌ بک، مدیرعامل شرکت بلاک‌استریم (Blockstream) گفت چاپ بی‌نهایت پول، سرمایه‌گذاران خرد را به سمت بیت کوین می‌کشاند و طی پنج سال قیمت بیت کوین را به ۳۰۰,۰۰۰ هزار دلار می‌رساند.

آدام بک در مصاحبه با بلومبرگ یک بار دیگر ضمن اعلام این‌که او ساتوشی ناکاموتو، خالق ناشناس بیت کوین نیست، دلایل خود را درباره پیش‌بینی رشد شدید قیمت بیت کوین بیان کرد.

این سایفرپانک کهنه‌کار که نامش در مقاله اولیه (وایت پیپر) بیت کوین هم آمده است، افزود بیت کوین برای شروع روند صعودی خود نیاز به سیل پول‌ از جانب شرکت‌های سرمایه‌گذاری ندارد.

بک گفت:

احتمالاً نیاز به مقبولیتِ اضافی از سوی سرمایه‌گذاران نهادی نیست، چون وضعیت فعلی باعث می‌شود تا با وجود چاپ خیلی زیاد پول در جهان، افراد [حقیقی] بیشتری به پوشش ریسک و حفظ ارزش [سرمایه خود] فکر کنند.

بک که بیت کوین‌های استخراج‌شده خود را در انتظار افزایش قیمت نگه می‌دارد، از چند روندی که به نفع بیت کوین تمام می‌شوند، نام برد. این روندها شامل افرادی که در خانه کار می‌کنند و همچنین ارزش بیش از حد سرمایه‌گذاری در اوراق قرضه و املاک می‌شود. به عقیده آدام بک، بالا بودن ارزش بازارهای اوارق قرضه و املاک نسبت به ارزش واقعی آنها، باعث می‌شود تا در بیشتر سرمایه‌گذاری‌ها، سود دلخواه نصیب افراد نشود.

بک گفت:

این باعث می‌شود مردم درباره ارزش پول فکر کنند و به دنبال راه‌هایی برای حفظ پول باشند. برای هر نوع سودآوری، محیط دشواری برقرار است.

آدام بک ضمن تحسین شرکت سرمایه‌گذاری گری‌اسکیل (Grayscale) برای خرید بیت کوین بیش از مقداری که استخراج می‌شود، گفت کنفرانس هفته گذشته گلدمن ساکس نشان داد که بازیگران بزرگ، این «تحول انگاره» را درک نمی‌کنند. با این حال، این برای افرادی که در حال حاضر در این فضا هستند، یک فرصت کسب درآمد است.

بک گفت:

این [کنفرانس] برخی از سوء‌تفاهم‌ها را درباره کمیابی دیجیتال و کاربردهای بیت کوین نشان داد.

بک افزود:

شاهد این هستیم که یک بازیگر رده بالا در بازار مانند آن، درک درستی از ارزش ندارد. به نظر من این نشان می‌دهد هنوز جای زیادی برای رشد قیمت و مقبولیت در بازار وجود دارد.

آدام بک: بحران اقتصادی قیمت بیت کوین را به ۳۰۰,۰۰۰ دلار می‌رساند، حتی بدون شرکت‌های سرمایه‌گذاری
آیا آدام بک همان ساتوشی است؟

در ماه می (اردیبهشت)، حساب یوتیوب «Barely Sociable» در ویدیویی مدعی شد آدام بک همان ساتوشی است که ۳۰۰,۰۰۰ بازدید گرفت. با توجه به این‌که او در بین سایفرپانک‌های اولیه (طرفداران حریم خصوصی در اینترنت از طریق رمزنگاری) قرار دارد و ابداع‌کننده هش‌کش (HashCash) است که در تأیید تراکنش‌های بیت کوین کاربرد دارد، او همچنان یکی از نامزدهای ساتوشی بودن است. آیا آدام بک خود ساتوشی ناکاموتو است؟

خود او در پاسخ به این سوال گفت:

نه، من نیستم.

با این حال او افزود که هویت ساتوشی نباید فاش شود، چون بیت کوین به طلای دیجیتال مشهور است و «شما طلایی را که بنیان‌گذار داشته باشد نمی‌خواهید.»

او افزود:

برای این‌که بیت کوین بتواند درک کالا بودن را حفظ کند، فکر می‌کنم دور ماندن ساتوشی از دید عموم مسئله خیلی خوبی است.

گفته‌های آدام بک نشان می‌دهد که حتی اگر ساتوشی هم باشد، به آن اذعان نمی‌کند. این یک «تبصره ۲۲» است.

در ماه ژانویه (دی ۹۸)، آدام بک به گزارش‌هایی از پیش‌بینی قدیمی هال فینی (Hal Finney)، یکی از اولین توسعه‌دهندگان بیت کوین، مبنی بر این‌که قیمت بیت کوین می‌تواند روزی به ۱۰ میلیون دلار برسد، واکنش نشان داد. او گفت به‌طور کلی ممکن است تورم بالا ارزش ۱ دلار را طی ده سال یا بیشتر به ۰.۱۰ دلار برساند که این یعنی: «۱۰ دلار برای هر میلی بیت کوین (۰.۰۰۱)، ۱ دلار برای هر میلی‌ بیت کوین با ارزش پول امروز باشد.»

آدام بک اظهار داشت:

با توجه به این‌که ما تاکنون چند بار از ۱۰,۰۰۰ دلار گذشته‌ایم، ۱۰۰,۰۰۰ دلار راه دوری به نظر نمی‌رسد. چند سال قبل هم عده کمی بودند که انتظار حتی قیمت ۱,۰۰۰ دلار را داشتند و ۱۰,۰۰۰ دلار احمقانه به نظر می‌رسید.

دیدگاه بگذارید

17 − سیزده =